خصوصیات و مزایای انواع ورق آلومینیوم که قبل از خرید باید بدانید
شکی نیست که ورق آلومینیوم یک ورق فلزی منحصر به فرد و تقریباً همه کاره است که کاربردهای بی شماری در دنیای مدرن دارد.

شکی نیست که ورق آلومینیوم یک ورق فلزی منحصر به فرد و تقریباً همه کاره است که کاربردهای بی شماری در دنیای مدرن دارد.

بنابر اعلام آهن اول، خواص فیزیکی، ساختاری و شیمیایی ورق آلومینیوم آن را در میان محبوب ترین ورق‌های فلزی قرار داده است.

اگر قصد خرید بهترین ورق آلومینیومی را دارید و می‌خواهید قیمت ورق آلومینیوم را بدانید در این متن سعی کرده ایم هر آنچه که درباره ی ورق آلومینیوم نیاز است را بررسی کنیم.

ورق آلومینیوم چیست؟

ورق آلومینیومی حاصل نورد مواد آلومینیوم تحت فشار شدید است. ورق‌های آلومینیوم در عین اینکه سبک هستند، آنقدر استحکام دارند که برای طیف وسیعی از کاربردها مورد استفاده قرار بگیرند.

قابلیت انعطاف پذیری بالای ورق آلومینیوم همراه با سهولت نصب و نگهداری باعث شده است که ورق آلومینیوم در میان محبوب ترین ورق‌های فلزی قرار گیرد.

انواع مختلفی از پوشش‌ها را می‌توان روی ورق آلومینیوم اعمال کرد که به وسیله ی آن مقاومت و دوام ورق آلومینیوم افزایش می یابد.

ورق آلومینیوم ویژگی‌های سطحی مختلفی دارد. برخی از آن‌ها صاف و یکنواخت هستند درحالی‌که برخی دیگر خشن یا ناهموارند. انتخاب بافت صفحه آلومینیوم به منطقه‌ی کاربرد آن بستگی دارد.

انواع ورق آلومینیوم


ورق‌های آلومینیوم موجود در بازار یکسان نیستند. در لیست زیر انواع ورق آلومینیومی ‌که در اشکال مختلف موجود هستند را به شما معرفی می‌کنیم:

ورق آلومینیومی‌آجدار

ورق آلومینیومی آجدار نوعی ورق با طرح شطرنجی است. از این ورق‌ها به دلیل استحکام بالا به عنوان پوشش سطوح در قسمت‌های مختلف، مثل پیاده روها و یا کف ماشین استفاده می‌شود. 

ورق آلومینیوم کامپوزیت

این نوع ورق که به آنها به اختصار ACS نیز گفته می‌شود، در واقع ورقی است که روکش آن از آلومینیوم بوده و دارای هسته ای است که در بیشتر موارد از پلاستیک می باشد. این نوع ورق در عین حال که مقامت بالایی دارد، وزن بسیار پایینی دارد از این رو به گزینه ای مناسب برای استفاده به عنوان روکش خارجی تبدیل شده است. سبک بودن این نوع ورق، نصب و نگهداری آن را نیز آسان می‌کند.

ورق‌ آلومینیوم آنودایز شده

در ورق آلومینیوم آنودایز شده یک لایه اکسید روی فلز تشکیل می‌شود که از آن در برابر عوامل خارجی مانند سایندگی محافظت می‌کند. همچنین به علت افزایش چسبندگی سطح آلومینیوم در صورت نیاز به رنگ شدن ورق آلومینیوم از این فرایند استفاده می‌شود.

هر کدام از این ورق‌ها کاربرد خاصی دارند که باید قبل از خرید آن را شناسایی کنید. در صورتی‌ که مطمئن نیستید، می‌توانید با مشاوران ما در آهن اول از طریق سایت ahanaval.com برای خرید خود مشورت بگیرید.

خصوصیات اصلی ورق آلومینیوم

در اینجا برخی از مزایایی را که باید قبل از خرید ورق آلومینیوم در مورد آن بدانید را آورده ایم:

وزن کم و استحکام بالا: ورق آلومینیوم در میان سبک ترین ورق‌های فلزی موجود در بازار است که در عین حال از استحکام بسیار بالایی برخوردار است. از نظر مقایسه، وزن آن یک سوم وزن ورق فولاد است. این ویژگی دارای مزایای بی شماری است. از جمله اینکه باعث سهولت نصب و یا حمل این ورق‌ها می‌شود.

مقاومت در برابر خوردگی: ورق آلومینیوم نیز در شرایط خاصی دچار خوردگی می‌شود ولی نسبت به سایر ورق‌های فلزی از مقاومت بالاتری در برابر خوردگی برخوردار است.

انعطاف پذیری و چکش خواری بالا: نقطه ذوب ورق آلومینیوم بسیار پایین است. از این‌ رو می‌توان آن را با یک سطح خاصی از گرما که به راحتی می‌توان به آن رسید، آن را به اشکال مختلف درآورد.

مناسب برای کاربردهای دارویی و غذایی: به علت اینکه ورق آلومینیوم به راحتی با مواد دیگر واکنش نشان نمی‌دهد می‌توان بدون نگرانی از تغییر عطر و طعم مواد غذایی  از آن برای بسته بندی مواد غذایی و دارویی و یا حتی شیمیایی استفاده کرد.

ضد اشتعال: ورق آلومینیوم در برابر آتش نمی‌سوزد و یا گاز سمی ‌از خود آزاد نمی‌کند.

قابلیت بازیافت: محبوب ترین مزیت ورق آلومینیوم توانایی بالای آن در بازیافت است. بیشتر فلزات آلومینیوم که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند، محصولی از بازیافت هستند.

چگونه بهترین تولید کننده و تأمین‌کننده ورق آلومینیوم را انتخاب کنیم.

اگر دائماً به ورق آلومینیوم نیاز دارید، باید روی خرید از بهترین تولیدکننده یا تأمین‌کننده تمرکز کنید. این مطمئن ترین راه برای بدست آوردن بهترین ورق آلومینیوم است.

با خرید از یک تولیدکننده قابل اعتماد می‌توانید از کیفیت ورق خریداری شده اطمینان حاصل کنید. بهترین تولیدکنندگان برای اطمینان از مطابقت ورق‌های آلومینیوم با استانداردهای جهانی، از تمام استانداردهای لازم پیروی می‌کنند. به عنوان یک خریدار، قطعاً از مزایای نهایی همراه با استفاده از یک ورق با کیفیت بهره مند خواهید شد.

یکی از مهمترین خصوصیاتی که یک تأمین کننده ورق‌ آلومینیوم باید داشته باشد، داشتن اطلاعات لازم درباره‌ی آلومینیوم در مورد چگونگی آسیب دیدن ورق آلومینیوم هنگام جابجایی با فلزات سنگین تر و یا شرایط محیطی منتج به خوردگی ورق آلومینیوم و غیره است.

موارد مصرف ورق‌ های آلومینیومی چیست؟
آلومینیوم، فلزی فراوان، در دسترس و پرکاربرد است. به همین دلیل است که امروزه صنایع مختلف از ورق‌ های آلومینیومی با اهداف گوناگونی استفاده می‌کنند.